~

Příliš mnoho myslíme a příliš málo cítíme. Víc než stroje potřebujeme lidskost. Víc než chytrost potřebujeme laskavost a mírnost. Bez toho zvlčíme a ztratíme všecko.

~

Charlie Chaplin

Liečiť bez liekov? Je to možné.

Keď sa povie tradičná čínska medicína, slovenský lekár (česť výnimkám) sa v lepšom prípade len blahosklonne pousmeje. Veď akupunktúra, akupresúra, bankovanie, moxovanie, bylinky, či masáže Tuina predsa nemôžu konkurovať skalpelu a chémii. Načo stráca čínsky lekár čas takmer hodinovým rozhovorom a skúmaním, či má pacient, studené alebo teplé dlane, povlak na jazyku alebo sa zaujíma o farbu jeho stolice, keď ho pália močové cesty? Veď stačí urobiť jednoduchý laboratórny rozbor krvi a moču a poslať ho domov s antibiotikami.

Tradičný čínsky lekár sa však snaží nájsť príčinu zápalu a postarať sa o to, aby sa neopakoval. Preto pacientovi možno bude v konečnom dôsledku liečiť aj celkom iný orgán ako ten, ktorý ho aktuálne trápi. Pritom bude používať recepty a postupy staré viac ako štyritisíc rokov. 

Bolo by krátkozraké použiť v reakcii na túto skutočnosť slová ako "nemoderné" či "zaostalé". Staré totiž automaticky neznamená zlé. Staré v tomto prípade predstavuje tisíckami rokov overené a starostlivo zadokumentované. Len jeden príklad - symptómy prvého dňa chrípky opísali Číňania v jednej z lekárskych kníh už v roku 210 na 60 stranách textu. 

Zdá sa, že Číňania sú západnej medicíne otvorenejší než je tomu naopak. Dôkazom je už len fakt, že v krajine existujú nielen nemocnice, ktoré liečia výlučne tradičnou čínskou medicínou ale aj zmiešané kliniky. Lekári z krajiny nebeského draka nemajú problém priznať, že sa od nás veľa naučili a snažia sa spájať poznania východu aj západu, aj keď v prístupe k liečbe sa rôznia.  

Jeden z významných čínskych lekárov Sü Ming-tchang, ktorý prednášal aj v americkom Kongrese a v Pekingu založil Inštitút Kundawell, liečebno-výskumné centrum pre ochorenia, ktoré klasická medicína vníma ako nevyliečiteľné, vysvetlil rozdiel medzi západnou a východnou medicínou veľmi jednoducho. Predstavte si, že ste v miestnosti, kde vás štípu komáre. Západný lekár ich postrieka repelentom a vyvolávateľ problémov zahynie. O pár dní sa však vyliahnu nové komáre a štípanie pokračuje. Čínsky lekár príde do miestnosti, zapne klimatizáciu, zníži teplotu, odstráni vlhkosť. Komáre sa prestanú liahnuť a tie, ktoré ostali, prestanú štípať. Zmenil im totiž prostredie. Západný lekár podotkne: Ale veď komáre nezmizli! Nevadí, podotkne východný lekár, dôležité je, že už neštípu. Nie vždy je nevyhnutné všetko zabiť chémiou, niekedy stačí zmeniť podmienky, prostredie a problém sa nemusí objaviť. „Je však veľmi ťažké presvedčiť o tom západných lekárov,“ povedal.

Európski lekári si však už cestu k východným poznatkom postupne nachádzajú. Baštou tradičnej čínskej medicíny v Európe je Veľká Británia, kde sa tomuto spôsobu liečenia darí už viac ako tridsať rokov. My sa ešte len prebúdzame. V tomto procese je však dôležité, aby spoločnosť nadobudla k alternatívnym metódam liečby dôveru. Tú môžu kaziť pseudoodborníci vyzbrojení rýchlokurzami. Povedal to aj MUDr. Jozef Lucký, odborný garant a hlavný lektor Inštitútu tradičnej čínskej medicíny v Prahe, ktorý pôsobil ako konzultant pri zakladaní Kliniky Terra Medica v Bratislave: „Bojím sa, že skôr ako sa stihne u nás tradičná čínska medicína poriadne rozvinúť, obraz o nej skazia šarlatáni.“ 

Aj práve preto pred piatimi rokmi vznikla Klinika Terra Medica. Tím ľudí, ktorý v nej pracuje, je zárukou toho, že pacient dostane naozaj dobrú starostlivosť. Klinika zamestnáva skúseného terapeuta špecializovaného v odbore tradičná čínska medicína, ktorý k svojej práci využíva aj Bicom Optima. Tento prístroj funguje na princípoch tradičnej čínskej medicíny a moderných biorezonančných metódach. Aj keď sa klinika sústreďuje prevažne na TČM a poskytuje liečebné a relaxačné masáže, ponúka aj liečbu homeopatiou, Bachovou kvetovou terapiou, čchi-kungom a Image medicine, nájdete tu aj etikoterapiu a koučing. Je to preto, že z hľadiska alternatívneho prístupu k liečbe chorôb nie je možné od seba oddeliť fyzický a duševný stav človeka. Kto by pri dnešných vedeckých poznatkoch pochyboval o tom, že, napríklad, dlhodobý stres, úzkosť či depresia, majú veľký vplyv na zdravotný stav a či už priamo alebo nepriamo sa podieľajú na vzniku veľkého počtu závažných ochorení?! Treba pripomenúť a zdôrazniť, že každý člen týmu je natoľko osvietený a vzdelaný, že TČM nepovažuje za náhradu klasickej medicíny, ale za jej alternatívu. Zvlášť pri dlhotrvajúcich a komplikovaných zdravotných problémoch veľmi zodpovedne klientom odporúča návštevu lekára - špecialistu. 

Na záver nedá nespomenúť myšlienku Lao C, čínskeho filozofa, žijúceho v 6. storočí: „Poznať vlastnú nevedomosť je najlepšia časť našich vedomostí.“ Buďme teda múdri, nepohŕdajme nepoznaným, ale snažme sa o ňom naučiť čo najviac. Veď lekárom by malo ísť predovšetkým o zdravie pacienta. Slepá hrdosť západnej medicíny nie je namieste. 

  • Krása zvnútra

    Uvoľnime napätie. O tom, že je psychika spojená s fyzickým telom, dnes už nikto nepochybuje. Organizmus vylučuje iné látky, keď je v pokoji a naopak, ak je v strese. To má vplyv aj na kvalitu trávenia potravy a, samozrejme, aj na krásu pleti. „Určite nám neprospieva, ak sa neprijímame takí, akí sme, odmietame sa, sme úzkostliví alebo nadmieru perfekcionistickí,“ tvrdí Iveta Vendelínová.

~

Zlý deň pre tvoje ego je veľkým dňom pre tvoju dušu.

~

Jillian Michaels

Prečo si vybrať Terra Medicu

Už od roku 2009 presadzujeme na Slovensku celostný prístup k zdraviu. Človeka vnímame ako celok, v ktorom sa spájajú vplyvy z vonkajšieho prostredia s vnútorným svetom každého z nás.  K našim klientom pristupujeme individuálne, ponúkame im terapiu "šitú na mieru" na prírodnej báze, bez chémie a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, aby dosiahli stav dokonalej harmónie tela a duše.

Rýchla objednávka

captcha
Znovu načítať

Na prvú navštevu sa môžete objednať osobne, telefonicky alebo objednávkovým formulárom. Termín prvej návštevy Vám oznámime najneskôr do 24 hodín. Prvá návšteva je pre Váš ďalší kontakt s nami najdôležitejšia. Podrobnosti nájdete v sekcii "Objednajte sa".

TERRA MEDICA, Kopčianska 16, 851 01 Bratislava, Slovensko
Recepcia: +421 / 2 / 68 230 711, e-mail: info@terramedica.sk

© 2014, TERRA MEDICA. WEB DESIGN BY LEMONLAB