~

V hĺbkach ľudskej duše je zásobáreň odvahy. Vždy prístupná, čakajúca na to, že ju objavíme.

~

Pema Chödrön

Čo trápi ženy na mužoch

Najväčší problém nás žien je, že strácame samé seba vo vzťahoch. Žijeme v ilúzii, že príde princ, ktorý nás pobozká ako Šípkovú Ruženku a zabezpečí nám šťastný život až naveky. Realita je však taká, že keď sa nezachránime samé, nikto to za nás neurobí.

Kríza ako príležitosť
„Šťastie neprichádza zvonka, ale zvnútra, vďaka vedomej práci na sebe. Keď prvotná zamilovanosť vyprchá a náš vyvolený zrazu nie je až taký ideálny, ako sme si vysnívali, sme smutné a rútime sa. To však nie je veľmi rozumné, pretože každá kríza je príležitosťou byť zrelšou, vyrovnanejšou a múdrejšou osobnosťou,“ ubezpečuje nás etikoterapeutka Katarína Krechňáková. To sa nám podarí, keď nájdeme vnútornú príčinu našej nespokojnosti a vedome s ňou pracujeme. Ak udržujeme intímny kontakt so zadaným, agresívnym alebo závislým mužom, mali by sme pochopiť, že nie sme žiadne obete. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že takéto typy vyhľadajú nás, je to vzájomné. Je to naše rozhodnutie, koho si pustíme do svojho kruhu dôvery. Inokedy sa nám stáva, že nevieme lásku prijímať, pretože si myslíme, že jej nie sme hodné, pretože sme, napríklad, v detstve neboli dostatočne milované našimi otcami. Ako nám však môže partner dávať lásku, keď mu to svojim odmietaním znemožňujeme? A čo keď sa náš pocit nedostatočnej hodnoty prejavuje smerom k našej polovičke v podobe neustálych výčitiek, žiarlivostných scén, zákazov a príkazov? Každý z nás s radosťou dáva lásku len tomu, kto mu dopraje slobodu. Skutočná láska nie je majetnícka, ale bezpodmienečná.

Zdroj radosti máme v sebe
„Na etikoterapeutických sedeniach sa učíme, že ak chceme byť naozaj šťastné, musíme pracovať na odvrátenej stránke našej osobnosti, meniť k lepšiemu najmä seba a menej sa sústrediť na chyby druhých,“ ozrejmuje Katarína Krechňáková a dodáva, že nikto z nás nemá právo kázať inému, ako má žiť. Ani my predsa nemáme rady, keď nám niekto hovorí čo máme robiť. Takisto nemáme právo súdiť lebo ani my neskáčeme od radosti, keď nás iní kritizujú. Keď sa takto chováme, škodíme tým najmä sebe. „Dobré vzťahy nám prinesie len praktikovanie súcitu a bezpodmienečnej lásky, a uvedomenie si, že slobodná vôľa človeka je posvätná. Keď sme prajné, spokojné a nie sme zviazané negatívnymi emóciami, dostaví sa pocit neuveriteľnej úľavy“, sľubuje etikoterapeutka. Okrem toho nie je zdravé, ak sa upíname len na jeden zdroj radosti. Hrozí nám totiž závislosť, vďaka ktorej sa ochudobňujeme o príval energie, ktorú môžeme získať nielen od muža, ale aj od iných žien, detí, zvierat, z dobrého jedla, pitia, prechádzky, športu či umenia. Nemali by sme zabúdať, že svet je neuveriteľne pestrý a rozmanitý. „Jediný zdroj, na ktorý je zdravé sa upínať, je naše vnútro, odkiaľ vyviera duchovná energia. Keď ju v sebe objavíme, upokojíme sa, pretože z tohto zdroja prichádza pocit bezpečia a naozajstnej nezávislosti od vonkajších podmienok, a to neobmedzene,“ vysvetľuje Katarína Krechňáková.

Ľudský mozog je neuveriteľne plastický. Ak si budeme tieto poznatky pravidelne pripomínať, jedného dňa sa začneme podľa nich aj správať. Najprv sa nám to bude dariť len občas, neskôr začneme konflikty redukovať na minimum. „Na porozumenie seba samých a posilňovanie vnútornej vyrovnanosti slúžia v etikoterapii hĺbkové rozhovory a overené meditačné techniky. Tie však nemajú zmysel samé o sebe, musia byť aplikované v praxi, to znamená v každodennej interakcii s ľuďmi,“ uzatvára terapeutka.

Dana Haščáková

  • O akupunktúre a jej účinkoch

    O akupunktúre a jej účinkoch

    Akupunktúra je metóda alternatívnej liečby pochádzajúca zo starovekej Číny. Liečba spočíva vo vpichovaní tenkých ihličiek do akupunktúrnych bodov na koži pacienta. Podľa tradičnej čínskej medicíny stimulácia týchto bodov upravuje nerovnováhu v prúdení či (ang. qi) cez kanály známe ako meridiány.

~

Zlý deň pre tvoje ego je veľkým dňom pre tvoju dušu.

~

Jillian Michaels

Prečo si vybrať Terra Medicu

Už od roku 2009 presadzujeme na Slovensku holistický prístup ku zdraviu. Náš skúsený terapeutický tím vníma človeka ako celok, v ktorom sa spájajú vplyvy z vonkajšieho prostredia s vnútorným svetom každého z nás. K našim klientom pristupujeme individuálne, ponúkame im liečenie "šité na mieru". Cieľom je dosiahnuť stav dokonalej harmónie tela a duše na prírodnej báze, bez chémie a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.

Rýchla objednávka

captcha
Znovu načítať

Objednať sa na prvú navštevu na klinike Terra Medica môžete osobne, telefonicky alebo objednávkovým formulárom. Termín na prvú návštevu Vám oznámime najneskôr do 24 hodín. Prvá návšteva je pre Váš ďalší kontakt s klinikou najdôležitejšia. Podrobnosti nájdete v sekcii "Objednajte sa".

TERRA MEDICA, Kopčianska 16, 851 01 Bratislava, Slovensko
Recepcia: +421 / 2 / 68 230 711, e-mail: info@terramedica.sk

© 2014, TERRA MEDICA. WEB DESIGN BY LEMONLAB