Vážení klienti, od 22.12.2017 do 8.1.2018 je klinika zatvorená.

 

Prajeme vám príjemné vianočné sviatky a šťastný nový rok!

 

 

~

Terra Medica

~

~

Pozerajte sa na človeka tak, akoby ste sa dívali na západ slnka lebo na pohorie... asi by ste nepovedali, že západ slnka by mal byť purpurovejší a hory by mali byť uprostred vyššie. Len by ste s údivom zízali.

~

Joseph Zinker

Bez tréningu neodídem

Valí sa to na nás rýchlejšie ako vlna migrantov. Rady, ako sa cítiť fit, na aký šport sa vrhnúť, ktoré potraviny sú naozaj zdravé. No čo ak sa fenomén „healthy“ zmení na posadnutosť?

Dnes sa svet doslova zbláznil do športu. Keď sa začiatkom apríla postavili na štart bežci slávneho Parížskeho maratónu, bolo ich vyše štyridsaťtisíc. V porovnaní s prvým Parížskym maratónom v roku 1976, kde bežalo len stotridsať nadšencov, je to dosť veľký rozdiel, však? Na každom rohu vyrastajú špecializované obchody pre fanúšikov behu, skialpinistov aj milovníkov fitnesu, virtuálny svet nás zaplavuje novými športovými appkami, ako huby po daždi pribúdajú fitnes guru a tréneri, ktorí svoje lekcie ponúkajú už aj online. A hádam už ani neexistuje modelka, ktorá by na Instagram aspoň raz za týždeň nezavesila dôkaz, ako na sebe maká na lekcii jogy alebo vo fitku. Šport a zdravý životný štýl je jednoducho nová mantra. To je síce fajn, veď pravidelný pohyb telu prospieva, ale čo ak sa z neho stane posadnutosť?

Áno, aj tento zdravý ošiaľ sa môže skončiť diagnózou, ktorú odborníci poznajú ako bigarexia. Alebo športoholizmus. „V mojej ambulancii pribúdajú pacienti, ktorí sa stali závislými od športu, a je medzi nimi čoraz viac žien,“ tvrdí psychológ Bertrand Guérineua, psychológ z ambulancie v Nantes, a dodáva, že je to závislosť ako každá iná. Má to však jeden háčik. Ten, kto športuje, má v očiach okolia rešpekt a obdiv, aj preto si takýto „závislák“ len tak ľahko neprizná, že má problém. Ani Nataši, ktorú pravidelne stretávam vo fitnescentre, to zatiaľ nedochádza, hoci si to už o nej šepkajú všetci. Začala tam chodiť pred rokom a kým ja sa v posilke objavím tak trikrát do týždňa, ona je tam každý deň. Každý, vrátane soboty a nedele. Nataša totiž trénuje aj dvanásť hodín týždenne. „Už keď ráno vstanem, myslím na to, ako si večer pôjdem zacvičiť. V hlave si urobím plán, na ktoré partie sa zameriam, a v robote len čakám, kedy skončím, aby som mohla ísť do fitka,“ priznala sa mi, keď sme vedľa seba šliapali do pedálov. Lenže kým ja to po šesťdesiatich minútach zabalím, ona tam zostáva ešte ďalšiu hodinu. A keď si nedávno natiahla stehenný sval a lekár jej na pár týždňov pohyb zakázal, ani vtedy s cvičením neprestala. „Ja by som to nevydržala, radšej som si dala dva ibalginy, aby som vydržala tú bolesť.“

VŠETKO PRE DOKONALOSŤ?
Tí, čo si pravidelne dávajú do tela, to už dávno vedia. Že pri športe sa vyplavujú endorfíny, hormóny šťastia, na ktoré si organizmus aj mozog veľmi rýchlo zvyká. Lenže dôvody tejto závislosti sú aj o inom. „Dnešné dievčatá a ženy zo všetkých strán počúvajú o tom, ako vyzerá dokonalé telo, ktoré sa mužom páči. Čítajú o tom v ženských časopisoch, vidia to v televízii a riešia, čo je ideál krásy a či sa mu aspoň trochu podobajú. A ak nie, snažia si svoje telo vytvarovať. Ako by si tvorili svoje nové ja,“ vysvetľuje psychológ. Aj Nataša potí krv na páse preto, lebo chce dokonalú figúru. Keď si kúpila prvú permanentku, vážila šesťdesiatdva kíl, čo pri jej výške stosedemdesiat centimetrov nebola žiadna tragédia. K obezite mala ďaleko, no za ten rok driny zo seba vykresala riadnu sexicu. Na jej bruchu by ste nenašli ani gram tuku, stehná má tvrdé ako doska a ten pevný zadok jej aj ja tak trochu závidím. Ale stojí za tú drinu to, že akosi zabúda žiť? „Ja si priznám, že som tak trošku mimo, ale čo mám robiť, keď chcem super postavu? A aj tak s ňou nikdy nie som spokojná, lebo keď si dám cieľ a dosiahnem ho, hneď si plánujem ďalší.“

AKO Z KOLA VON?
Športoholizmus však nie je len o dokonalom tele, ale aj o nízkej sebadôvere, o pocite zbytočnosti, o snahe nájsť zmysel života. „Keď si večer obujem tenisky a idem si zabehať, konečne mám pocit, že môj deň mal nejaký význam,“ vysype zo seba tridsaťročná Alena. Nie, ani náhodou nepatrí do kategórie frustrovaných single, ktoré sa z práce vracajú do prázdneho bytu. Je šťastne vydatá, doma ju čakajú dve malé školáčky, no aj tak sa aspoň štyrikrát do týždňa musí vyventilovať na štadióne. „Niekedy doslova vypľúvam dušu, kým si odbehnem tých desať kilometrov, ale potom ma veľmi teší, že som to dokázala. V robote tvrdo makám, lenže tam ma šéf nikdy nepochváli, tak si to vynahrádzam takto. A keď niekedy nestíham, pretože sa s deťmi potrebujem učiť alebo musím ísť na rodičovské združenie, behanie mi chýba. Už som v štádiu, že keď dva dni nedám aspoň pár kilometrov, som z toho nervózna,“ vysvetľuje Alena, no zatiaľ si odmieta priznať, že balansuje na hranici s bigarexiou. A že sa z nej stáva nádejná športoholička.

Dôvodov, pre ktoré ženy končia s touto nálepkou, môže byť však oveľa viac. Strach zo starnutia, potreba vyrovnať prílišný tlak v práci, túžba vyplniť si niečím život, keď deti vyleteli z hniezda. Veď prečo si svoje splíny a zlé nálady kompenzovať nezdravým alkoholom alebo drahými nákupmi, keď ich môže zaplátať zdravý životný štýl? S ktorým ako bonus prichádza pevné brucho a namakaný zadok? Lenže ak to baba preženie, z fitka či zo štadióna potom vedie už len jediná cesta. Do ambulancie odborníka.

Päť signálov, že v tom ZAČÍNATE LIETAŤ
„Závislosť od športu a zdravého životného štýlu je závislosť ako každá iná. Niektorá môže byť horšia, niektorá škodí menej a niektorá, tak ako bigarexia, telu na začiatku dokonca prospieva. Pri športe sa do tela vyplavujú endorfíny a je medicínsky dokázané, že aj od nich sa môže telo stať závislým,“ hovorí psychiatrička Katarína Krechňáková z Kliniky Terra Medica a opisuje signály, ktoré naznačujú, kedy už môže ísť o patologický problém

1. Šport sa vo vašom rebríčku dostane na prvé miesto a všetko ostatné mu ustupuje. Nemáte čas na priateľov, na partnera, na rodinu a zamestnáva vás jedine potreba dať si do tela.
2. Ak je vašou prvou myšlienkou po prebudení to, kedy a kde si dnes pôjdete zacvičiť.
3. Ak športujete sedem dní v týždni a vaše rozhovory sa točia najmä okolo pohybu a okolo vášho tela.
4. Od návštevy posilňovne vás neodradí ani choroba alebo únava.
5. Okolie vám začína dávať najavo, že to s pohybom preháňate. Priatelia či príbuzní, na ktorých máte oveľa menej času ako inokedy, si totiž všimli, že váš život sa točí len okolo športu.

  • Bez tréningu neodídem

    Valí sa to na nás rýchlejšie ako vlna migrantov. Rady, ako sa cítiť fit, na aký šport sa vrhnúť, ktoré potraviny sú naozaj zdravé. No čo ak sa fenomén „healthy“ zmení na posadnutosť?

~

Zlý deň pre tvoje ego je veľkým dňom pre tvoju dušu.

~

Jillian Michaels

Prečo si vybrať Terra Medicu

Už od roku 2009 presadzujeme na Slovensku celostný prístup k zdraviu. Človeka vnímame ako celok, v ktorom sa spájajú vplyvy z vonkajšieho prostredia s vnútorným svetom každého z nás.  K našim klientom pristupujeme individuálne, ponúkame im terapiu "šitú na mieru" na prírodnej báze, bez chémie a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, aby dosiahli stav dokonalej harmónie tela a duše.

Rýchla objednávka

captcha
Znovu načítať

Na prvú navštevu sa môžete objednať osobne, telefonicky alebo objednávkovým formulárom. Termín prvej návštevy Vám oznámime najneskôr do 24 hodín. Prvá návšteva je pre Váš ďalší kontakt s nami najdôležitejšia. Podrobnosti nájdete v sekcii "Objednajte sa".

TERRA MEDICA, Kopčianska 16, 851 01 Bratislava, Slovensko
Recepcia: +421 / 2 / 68 230 711, e-mail: info@terramedica.sk

© 2014, TERRA MEDICA. WEB DESIGN BY LEMONLAB