Vážení klienti, od 22.12.2017 do 8.1.2018 je klinika zatvorená.

 

Prajeme vám príjemné vianočné sviatky a šťastný nový rok!

 

 

~

Terra Medica

~

~

Jedným z najkrajších zadosťučinení tohto života je, že žiadny človek nemôže úprimne pomôcť druhému bez toho, žeby pritom nepomohol aj sám sebe.

~

Ralph Waldo Emerson

Bylinky v čínskej medicíne

Bylinné zmesi sú základom tradičnej čínskej medicíny. Majú za úlohu fyzické, mentálne alebo emocionálne ťažkosti nielen liečiť, ale predovšetkým odstraňovať ich príčiny.

Zatiaľ, čo liek v západnej medicíne je chemicky presne definovaná látka, pôsobiaca na určitý receptor v daných tkanivách, bylinná zmes predstavuje nespočetne množstvo prírodných, jemne pôsobiacich látok, ktoré priaznivo ovplyvňujú organizmus na viacerých úrovniach. Podľa čínskych tradícii je bylinná liečba vlastne dobre riadená dietetika.

Bylinky nepovažujú za liek, ako je to v našom západnom ponímaní, ale skôr za súčasť stravy. Bylinky zároveň posilňujú ľudský organizmus a dodávajú mu aj množstvo hodnotných živín. Majú vyvolať konkrétnu reakciu, navrátiť rovnováhu a harmóniu. Ich vyber sa vždy riadi celkovým stavom, kondíciou a konštitúciou pacienta. Zmes bylín býva určená len konkrétnemu človeku. Pre iného pacienta, i keď ma rovnaké ťažkosti, nemusí byť vhodná. V tradičnej čínskej medicíne terapeut nelieči len určitú chorobu, ale človeka komplexne ako jedinečnú bytosť. Bylinky sa miešajú preto, že tak je možne ich účinky lepšie vyvážiť a harmonizovať. V prípade, že je nutné použiť nejakú bylinu so zvlášť silným účinkom, pridajú sa do zmesi byliny, ktoré zneutralizujú jej prípadné vedľajšie účinky. V tradičných zmesiach sú bylinky dokonale kombinované a vyvážené, vychádzajú z tisícročných receptúr uvedených v čínskych lekárskych knihách. Sú preverené mnohými generáciami a stovkami rokov užívania a sledovania ich účinkov. Každá bylinka má svoj konkrétny účel, v zmesi môžu vzájomné posilňovať svoje pôsobenie či naopak zmierňovať niektorý z účinkov, ktorý konkrétny pacient nepotrebuje.

V dnešnej dobe je známych a popísaných tisíce bylinných liečiv. V praxi sa najčastejšie využívajú kombinácie vyše 600 druhov. Zmesi bylín sa podávajú v rôznych formách.
Odvar (Tang) má tisícročnú tradíciu. Táto forma je najúčinnejšia – varom sa najlepšie uvoľnia liečivé látky. Príprava odvaru ma svoje štandardy a postupy, ktoré je potrebné dodržať. Často má odvar výrazne horkú chuť.
Prášok (San) sa získava drvením alebo mletím. Výhodou je jednoduché podávanie, priamo sa zapíja, nevyžaduje zložitú prípravu a pôsobí rýchlo. Je menej účinný, ale chutnejší. Je často podávaný deťom alebo na doliečenie. Jeho variantom je varený prášok, ktorý sa povarí vo vode a pije sa precedený odvar.
Granulovaný prášok (Keli san) – nová forma aplikácie vytvorená modernými technologickými postupmi, pri ktorej sa výťažky z liečiv koncentrujú a sušia do malých granúl. Recept si zachováva vlastnosti prášku a ľahko sa užíva.
Kapsule – želatínové tobolky s obsahom jemného prášku jednotlivých liečiv. Výhodou je ľahké užívanie, hlavne u horkých liečiv.
Guličky (Wan) – získané premiešaním práškových liečiv s vodou alebo medom a glazovane pri vysokej teplote. Pôsobia postupne, ich účinok je mierny a pomalší. Často sa aplikujú pri chronických ochoreniach.
Koncentrované guličky (Nong suo wan) patria medzi novšie produkty. Hutný odvar z liečiv sa mieša s práškom z liečiv, zahusťuje sa varom a suší. Výhodou tejto formy je vysoká koncentrácia účinných látok.
Elixíry, čaje, alkoholové výluhy, čipky, oleje, masti a rôzne náplasti patria medzi ďalšie formy.

Systém tradičnej čínskej medicíny je logicky a presný, ale súčasne aj poetický a symbolický. Pre popis jednotlivých stavov organizmu sa veľmi často využívajú príklady vychádzajúce z pozorovania zmien a vzťahov v prírode. Krásnou úlohou terapeuta čínskej medicíny je zistiť, aké je aktuálne počasie v organizme konkrétneho pacienta, predpovedať jeho vývoj, porozumieť celkovej klíme a namiešať takú presnú bylinnú zmes, ktorá vráti človeku rovnováhu a harmóniu.

FYTOTERAPIA
Najrozšírenejšia metóda TČM. Terapeut tradičnej čínskej medicíny predpisuje bylinky dokonca štyrikrát častejšie ako akupunktúru. Náuka o receptoch, ich skladbe a používaní bylín tvorí v čínskom lekárstve samostatnú a veľmi rozsiahlu disciplínu.

  • Život  v strese

    Život v strese

    Stres nemusí byť hrozbou pre vaše zdravie. Naučte sa zvládnuť ho tak, aby vám nemohol ublížiť. Zmena prichádza zvnútra. Stres sa vo vašom živote neobjavil náhodou. Prišiel, aby vás upozornil, že niečo nie je v poriadku. Možno by to chcelo zmenu zamestnania, ozdravenie manželského vzťahu alebo radikálnu zmenu vnútorných postojov. Ak nedokážete prísť na to, čo by ste mali zmeniť, poraďte sa so skúseným psychoterapeutom.

~

Zlý deň pre tvoje ego je veľkým dňom pre tvoju dušu.

~

Jillian Michaels

Prečo si vybrať Terra Medicu

Už od roku 2009 presadzujeme na Slovensku celostný prístup k zdraviu. Človeka vnímame ako celok, v ktorom sa spájajú vplyvy z vonkajšieho prostredia s vnútorným svetom každého z nás.  K našim klientom pristupujeme individuálne, ponúkame im terapiu "šitú na mieru" na prírodnej báze, bez chémie a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, aby dosiahli stav dokonalej harmónie tela a duše.

Rýchla objednávka

captcha
Znovu načítať

Na prvú navštevu sa môžete objednať osobne, telefonicky alebo objednávkovým formulárom. Termín prvej návštevy Vám oznámime najneskôr do 24 hodín. Prvá návšteva je pre Váš ďalší kontakt s nami najdôležitejšia. Podrobnosti nájdete v sekcii "Objednajte sa".

TERRA MEDICA, Kopčianska 16, 851 01 Bratislava, Slovensko
Recepcia: +421 / 2 / 68 230 711, e-mail: info@terramedica.sk

© 2014, TERRA MEDICA. WEB DESIGN BY LEMONLAB