~

Čeho se na nás dopustili druzí, s tím už se nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.

~

François de la Rochefoucauld

Ochorenia štítnej žlazy

Podľa štatistík každý piaty človek na Slovensku trpí poruchami štítnej žľazy, ženy až päťkrát častejšie ako muži. Patríte medzi ne? Možno vás zaujme doplňujúci pohľad tradičnej čínskej medicíny na ochorenia štítnej žľazy a privítate možnosť zlepšiť si zdravie generáciami overenými východnými postupmi.

Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny je každá žena predurčená byť matkou. Jej organizmus je na úlohu nositeľky rodu dokonale prispôsobený. Podľa čínskej medicíny je žena prejavom princípu Jin. Jin symbolizuje všetko tekuté, v tomto prípade hlavne krv.

Zdravie ženy je teda prednostne dané stavom krvi. Produkciu krvi zabezpečuje dráha sleziny, ukladá sa v dráhe pečene a za jej cirkuláciu je zodpovedná dráha srdca. Všetky hormóny sú produkované dráhou obličiek a pečene a rozvádzané krvou po tele. Týmto sa diagnostika tradičnej čínskej medicíny riadi aj v prípadoch hormonálnych porúch, ktoré sa štítnej žľazy netýkajú. Terapeut tradičnej čínskej medicíny si teda pri liečbe ochorení štítnej žľazy bude všímať nielen samotnú štítnu žľazu a hladinu jej hormónov v krvi ale aj dráhy obličiek, pečene, sleziny, srdca a krv ako takú.

Tradičná čínska medicína má iný pohľad na jednotlivé orgány ako moderná západná medicína. Vníma ich oveľa širšie, abstraktnejšie, každý má svoju dráhu – meridián a podľa toho kadiaľ prechádza, ovplyvňuje danú oblasť. Päť základných vnútorných orgánov Srdce, Obličky, Pľúca, Pečeň a Slezina zohráva dôležitú funkciu pri produkcii, udržiavaní, zásobovaní, transformácii a transporte životne dôležitých substancií – čchi, krvi a ďalších telesných tekutín. Ku každému z piatich orgánov je navyše priradený element (Drevo, Oheň,  Zem, Kov, Voda), emócie, zmyslový orgán, tkanivo aj chuť.

ZNÍŽENÁ FUNKCIA ŠTÍTNEJ ŽĽAZY
Príznaky
Typická je dlhodobá únava, zimomravosť, znížená telesná aj duševná výkonnosť, suchá, šupinatá, často studená pokožka, zvýšené vypadávanie vlasov, bezdôvodné zvyšovanie hmotnosti, zápcha, poruchy menštruačného cyklu, ochabnutie a slabosť svalstva, drsný, chrapľavý hlas.

Moderná liečba
Základom liečby zníženej funkcie štítnej žľazy je podávanie tyroxínu. Lekár sa riadi klinickým stavom pacienta a hodnotami hormónov, ktoré pravidelne vyšetruje.

Tradičná čínska medicína
Tento stav zodpovedá nedostatočnosti v dráhe obličiek a sleziny. V tele chýba oheň života, voda sa hromadí vo forme opuchov, pastóznej pokožky, či obezity. Číňania tvrdia, že voda nejde cestou vody – tam, kde má byť, chýba a ukladá sa tam, kde nie je žiaduca ani potrebná.
Ak máte studené ruky a nohy, slabý hlas, pomalý pulz a nízky krvný tlak, ste bledá, trpíte bolesťami v kolenách, nepravidelnou menštruáciou, opuchmi, rannou stolicou pred raňajkami, často močíte veľké množstvo svetlej moči, terapeut vám predpíše tradičnú bylinnú zmes na posilnenie Jangu obličiek a odporučí zaradiť do jedálnička sardinky, krevety, ďatle a badyán. Ak máte navyše mäkkú stolicu, pokožku akoby nasiaknutú vodou, trpíte nafukovaním, nechutenstvom, slabosťou a únavou, budete užívať aj zahrievaciu bylinnú zmes na zvýšenie energie čchi v slezine a tvorbu krvi. Tým sa vo vašom tele posilní Jang. Pomôcť si môžete aj potravinami ako sú kuracie a baranie mäso, plané jablká, maliny, pistácie, vlašské orechy, fenikel, semienka kôpru, muškátový oriešok, klinček, čierne a biele korenie.

ZVÝŠENÁ FUNKCIA ŠTÍTNEJ ŽĽAZY
Príznaky

V dôsledku nadbytku hormónov štítnej žľazy vzniká struma – zväčšenie štítnej žľazy, tachykardia - zrýchlenie frekvencie tepu a exoftalmus – vyklenutie očí z očnice. Typická je aj spotená teplá pokožka, riedke vypadávajúce vlasy, krehké ryhované nechty, únava, ochabnutosť svalstva, preskakovanie hlasu, rýchle chudnutie, pocit napätia, nervozita, podráždenosť, vysoký krvný tlak. Vyklenutie očí z očnice, opuch predkolení a zdurenie koncových článkov prstov rúk a nôh patria k príznakom Grawes-Basedovovej choroby.

Moderná liečba
Dlhodobo sú podávané lieky na úpravu funkcie štítnej žľazy liekmi – tyreostatiká. Po zlepšení stavu sa ponecháva udržiavacia dávku počas dvoch až troch rokov. U pacientov, ktorí nie sú liečení, môže dôjsť k vystupňovaniu príznakov – thyreotoxickej kríze. Ide o život ohrozujúci stav, chorý sa lieči na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici.
V závislosti od druhu ochorenia je niekedy nutné pristúpiť k definitívnej liečbe, ktorou je operačné odstránenie štítnej žľazy alebo podanie rádiojódu. Po jej odstránení je nutné hormóny štítnej žľazy do tela dodávať vo forme liekov.

Tradičná čínska medicína
Stav zodpovedá nadbytku v dráhe pečene a srdca. Aj z pohľadu čínskej medicíny je neprirodzený a neudržateľný a neliečený rýchlo vyústi do akútnej otravy hormónmi štítnej žľazy.

  • Život v biokvalite

    Biopotraviny už dávno nemajú status luxusného výstrelku, ktorý je určený len pre alternatívne založenú menšinu. Takmer v každom supermarkete nájdete oddelenie s ekologickými prírodnými produktmi. Sú však biozemiaky naozaj výživnejšie než tie obyčajné, ktoré sa predávajú v plastových vreckách? A je biokurča zdravšie než to z veľkochovu?

~

Zlý deň pre tvoje ego je veľkým dňom pre tvoju dušu.

~

Jillian Michaels

Prečo si vybrať Terra Medicu

Už od roku 2009 presadzujeme na Slovensku celostný prístup k zdraviu. Človeka vnímame ako celok, v ktorom sa spájajú vplyvy z vonkajšieho prostredia s vnútorným svetom každého z nás.  K našim klientom pristupujeme individuálne, ponúkame im terapiu "šitú na mieru" na prírodnej báze, bez chémie a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, aby dosiahli stav dokonalej harmónie tela a duše.

Rýchla objednávka

captcha
Znovu načítať

Na prvú navštevu sa môžete objednať osobne, telefonicky alebo objednávkovým formulárom. Termín prvej návštevy Vám oznámime najneskôr do 24 hodín. Prvá návšteva je pre Váš ďalší kontakt s nami najdôležitejšia. Podrobnosti nájdete v sekcii "Objednajte sa".

TERRA MEDICA, Kopčianska 16, 851 01 Bratislava, Slovensko
Recepcia: +421 / 2 / 68 230 711, e-mail: info@terramedica.sk

© 2014, TERRA MEDICA. WEB DESIGN BY LEMONLAB