Vážení klienti, od 22.12.2017 do 8.1.2018 je klinika zatvorená.

 

Prajeme vám príjemné vianočné sviatky a šťastný nový rok!

 

 

~

Terra Medica

~

~

Pozerajte sa na človeka tak, akoby ste sa dívali na západ slnka lebo na pohorie... asi by ste nepovedali, že západ slnka by mal byť purpurovejší a hory by mali byť uprostred vyššie. Len by ste s údivom zízali.

~

Joseph Zinker

Vysoký krvný tlak

Emočná záťaž a nevhodná strava sa stále viac prejavujú na zdraví dnešnej populácie. K častým problémom so srdcom patrí vysoký krvný tlak hypertenzia. Tento chorobný stav dlhodobými pôsobeniami poškodzuje srdce, obličky, mozog a cievny systém, čím zvyšuje riziko mozgovej príhody, aneuryzmy, srdcového infarktu alebo poškodenia obličiek. Pritom celá tretina ľudí, ktorí hypertenziou trpia o nej vôbec nevie.

Optimálny krvný tlak u dospelých by mal mať hodnotu okolo 120/80 mm Hg (ortuťového stĺpca), pričom vyššie namerané číslo zodpovedá tlaku srdca (systole), ktoré vypudzuje krv a nižšie namerané číslo zodpovedá elasticite ciev (diastole), ktorá pod tlakom vracia krv spať do srdca. Pre západnú medicínu je hranicou sledovania krvného tlaku hodnota 130/85. Od hodnoty 140/90 sa hypertenzia lieči, väčšinou symptomaticky, teda podľa príznakov a doživotne.

KEDY SPOZORNIEŤ
Bolesti hlavy, závraty, pískanie v ušiach, nejasné videnie sú podľa tradičnej čínskej medicíny príznaky, ktoré svedčia o začínajúcej hypertenzii. Ak sa k nim pridá podráždenosť, vnútorný nepokoj, náladovosť, nespavosť, pocit tlaku na prsiach, poruchy pamäti, zabúdanie, červená tvár a mravčenie končatín nie je na čo čakať. V tejto fáze môže byť liečba tradičnou čínskou medicínou veľmi efektívna. Zmeny životosprávy spolu s užívaním bylinných zmesí sú schopné odstrániť príčiny vzniku vysokého tlaku. Vo všeobecnosti je dobré obmedziť stimulujúce a jangové potraviny, ako je čierna káva, alkohol, silno korenené jedlá, tučné mäso, kuracie a zajačie mäso, baranie a diviačie mäso, soľ. Naopak vhodné potraviny sú baklažán, zeler, rajčiny, cesnak, cereálie, ryža, varené hovädzie a bravčové, všetky ryby a morské plody. Samozrejmosťou by malo byť každodenné cvičenie, pokiaľ je to možné, v ten istý čas. Pohyb by mal byť primeraný, s postupným zvyšovaním záťaže. Nepravidelná pohybová aktivita, napríklad dvakrát v týždni, je z hľadiska čínskej medicíny nebezpečná. Dochádza k narušeniu krvného obehu a k oslabeniu jinu, čo z dlhodobého hľadiska môže vyvolať hypertenziu. Necvičiť vôbec tiež nie je dobré. Nadmerná, príliš ťažká fyzická aktivita do úmoru a totálneho vyčerpania, ako aj ničnerobenie a nečinnosť môžu viesť k hypertenzii.

BYLINNÉ ZMESI AJ ETIKOTERAPIA
Podľa čínskej medicíny sú za vznik hypertenzie zodpovedné štyri hlavné faktory: vnútorný vietor NEI FENG, oheň HUO, hlien TAN alebo blokáda krvi YU XUE. Podľa konkrétneho stavu chorého terapeut zvolí najvhodnejšiu bylinnú zmes a jej užívanie. Ďalej odporučí zmenu jedálnička a životosprávy. Nevyhnutný bude pravidelný denný režim a vyváženosť medzi spánkom a bdením, aktivitou a oddychom, duševnou a fyzickou prácou, medzi športom a relaxáciou. Vhodná je aj etikoterapia, vďaka ktorej má človek možnosť zamyslieť sa nad zmyslom svojho konania a života vôbec, naučiť sa v rozumnej miere využívať všetko naokolo bez túžby čokoľvek z toho vlastniť. „Život sú nekončiace prázdniny“ – hovorí jedno čínske príslovie, ktoré by mohlo byť mottom ľudí ohrozených hypertenziou. Postoje človeka a extrémne emócie môžu tiež vyvolať hypertenziu. Akékoľvek city, či už pozitívne alebo negatívne, pokiaľ sú nadmerné či dlhodobé, nakoniec vedú k vytvoreniu srdečného ohňa alebo k vzostupu jangu – a môžu vyvolať hypertenziu. Také emócie sú pri ohrození vysokým krvným tlakom dôležitejšie, než vplyv stravy. Zdravá brokolica zhltnutá v strese pri pracovnom obede má v konečnom dôsledku škodlivejšie účinky na organizmus, aj na vznik hypertenzie, ako v pokoji zjedený nezdravý rezeň.
Ľudia s vysokým krvným tlakom sa väčšinou dostanú k čínskej medicíne až po určitej dobe, kedy užívajú západné lieky. Liečba z pohľadu čínskej medicíny potom znamená dlhodobé užívanie bylinných zmesí. Tradičná čínska medicína dokáže okrem zníženia hodnôt vysokého tlaku pomôcť aj so sprievodnými chronickými problémami ako sú bolesti hlavy, hučanie v ušiach, nervozita a nespavosť. Kvalitu života možno takto zlepšiť aj zložitejším prípadom hypertenzie, ktorí sú liečení niekoľkými západnými preparátmi, terapia má vedľajšie účinky alebo výsledky nie sú optimálne ani pri modernej kombinačnej liečbe.

  • Relax z orientu

    Relax z orientu

    Zoznámte sa s exotickými masážnymi technikami, ktoré dokážu navodiť harmóniu tela aj ducha.

~

Zlý deň pre tvoje ego je veľkým dňom pre tvoju dušu.

~

Jillian Michaels

Prečo si vybrať Terra Medicu

Už od roku 2009 presadzujeme na Slovensku celostný prístup k zdraviu. Človeka vnímame ako celok, v ktorom sa spájajú vplyvy z vonkajšieho prostredia s vnútorným svetom každého z nás.  K našim klientom pristupujeme individuálne, ponúkame im terapiu "šitú na mieru" na prírodnej báze, bez chémie a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, aby dosiahli stav dokonalej harmónie tela a duše.

Rýchla objednávka

captcha
Znovu načítať

Na prvú navštevu sa môžete objednať osobne, telefonicky alebo objednávkovým formulárom. Termín prvej návštevy Vám oznámime najneskôr do 24 hodín. Prvá návšteva je pre Váš ďalší kontakt s nami najdôležitejšia. Podrobnosti nájdete v sekcii "Objednajte sa".

TERRA MEDICA, Kopčianska 16, 851 01 Bratislava, Slovensko
Recepcia: +421 / 2 / 68 230 711, e-mail: info@terramedica.sk

© 2014, TERRA MEDICA. WEB DESIGN BY LEMONLAB