~

V hĺbkach ľudskej duše je zásobáreň odvahy. Vždy prístupná, čakajúca na to, že ju objavíme.

~

Pema Chödrön

Čchi-kung

Naši klienti už majú dobré skúsenosti s tradičnou čínskou medicínou, poznajú akupunktúru, fytoterapiu čínskymi bylinkami, či masáž Tuina, teraz by sme im chceli na Klinike alternatívnej medicíny Terra Medica ponúknuť cvičenie čchi-kung, ktoré je súčasťou čínskej liečiteľskej tradície a v skutočnosti najstaršou metódou liečenia v Číne.

Tradícia systému cvičenia Čung-jüan čchi-kung siaha ďaleko do minulosti. Ďalej ako si my v Európe vieme predstaviť. Pred viac ako 7000 rokmi sa zrejme z pôvodných šamanských metód vyvinul systém cvičenia, ktorý neskôr výrazne ovplyvnil taoizmus a budhizmus. Škola čchi-kungu Čung-jüan je teda jednou z najstarších v Číne. Za dlhé stáročia sa rozvinulo skutočne výnimočne komplexné pochopenie ľudskej bytosti a jej troch súčastí – tela, energie a ducha. Už aj samotný názov systému čchi-kung hovorí, že ide o prácu s energiou. Prvá časť Čchi pomenúva všadeprítomnú energiu prúdiacu aj každým organizmom a „kung“ je práca alebo umenie. Je však nutné zdôrazniť, že aj keď má čchi-kung základy v buddhisme a taoisme, je cvičenie mimo akéhokoľvek náboženstva. Tak má každý, kto čchi-kung praktikuje, možnosť slobodnej voľby.

Čo lieči systém cvičenia Čung-jüan čchi-kung

Podľa tradičnej čínskej medicíny sa dá cvičením vyriešiť doslova každý zdravotný problém, od chronického zápalu priedušiek, cez cukrovku až po onkologické ochorenia. Príčinou chorôb je totiž disharmónia a zablokovanie toku energie čchi. Čchi- kung ju dokáže nielen rozprúdiť, ale aj posilniť energetickú štruktúru tela. Pri pravidelnom tréningu sa bežné ťažkosti jednoducho „rozpúšťajú“. V ťažších prípadoch sa môže klient Kliniky alternatívnej medicíny Terra Medica objednať na diagnostiku podľa TČM a pridať akupresúru a terapiu liečivými bylinami. Ktoré neduhy sa dajú z tela vyhnať najľahšie? Cvičenie odbúrava psychickú záťaž, stres, prináša úľavu v oblasti chrbtice, harmonizuje organizmus, prácu srdca a tráviaceho systému. Po niekoľkých mesiacoch pravidelného cvičenia Čung-jüan čchi-kung sa zlepšuje držanie tela, koordinácia, ohybnosť a človeku začína čas plynúť pomalšie.

Diagnostické metódy Čung-jüan čchi-kung

Tradičná čínska medicína vidí ľudské telo ako vodič energie čchi, ktorá v ňom koluje v sieti pomyselných energetických kanálov – meridiánov. Pokiaľ energia voľne prúdi, človek je zdravý. V priebehu života dochádza z rôznych príčin k stagnácii energie a tým aj k problémom v zdravotnej oblasti. Z hľadiska človeka je najdôležitejšie, že energiu čchi a tým aj zdravotný stav, je možné ovládať napríklad akupunktúrou, masážou Tuina, ale aj systémom cvičenia Čung-jüan čchi-kung. Na rozdiel od terapii, kde energia čchi je riadená dotykom terapeuta, v čchi-kungu účasť druhého človeka nie je nutná. Ak už klient absolvoval kurz pod vedením certifikovaného inštruktora, cvičiť môže bez pomoci inej osoby. Čung-jüan čchi-kung pôsobí na celkovú relaxáciu tela, uvoľňuje hlavne chrbticu, šľachy, väzy a kĺby. Stimuluje zvýšenie toku vnútornej energie čchia dáva do pohybu stagnujúcu čchi, čím automaticky uzdravuje telo.

Metódy liečby Čung-jüan čchi-kung

Pri cvičení Čung-jüan čchi-kung dochádza k hlbokému uvoľneniu, v priebehu ktorého sa klient zbavuje každodenných starostí. Sú to prvé krôčiky na ceste k dosiahnutiu vyššieho stupňa poznania. Klient dostáva do rúk jedinečnú svojpomocnú techniku podporujúcu zdravie, ale tiež jednu z najúžasnejších metód kontroly tela aj mysle. Pri jej zvládnutí je dôležitá pomoc certifikovaného inštruktora Čung-jüan čchi-kung. Aby sme cvičením skutočne v tele oživili prietok energie a nasmerovali ju do správneho miesta, je dôležitá predstavivosť. Už samotné mechanické praktizovanie jednoduchých cvikov vyvoláva pozitívne zmeny v organizme, ale predstavivosť je nutná k tomu, aby ich klient postrehol a správne použil. Inštruktor čchi-kungu je nápomocný tým, že ku každému klientovi pristupuje s pochopením a všetkých považuje za sebe rovných. Pod jeho vedením sa klient naučí naplno venovať jednotlivým cvikom, sústrediť sa na ich správne prevedenie. Ale o dlhodobom pozitívnom vplyve systému cvičenia Čung-jüan čchi-kung sa presvedčíme jedine tak, že túto jednoduchú, ale veľmi účinnú techniku začneme uplatňovať v praxi. Systém Čung-jüan čchi-kung má päť stupňov, od hlbokého uvoľnenia a získavania energie cez utíšenie mysle a rozvoj tvorivosti až po pochopenie vlastnej duše a celého života. Klinika alternatívnej medicíny Terra Medica ponuka kurzy I. stupňa systému cvičenia Čung-jüan čchi-kung. Informácia o kurzoch vyšších stupňov nájdete na www.cchikung.net, www.zyq.sk.

  • Čo o vašom zdraví hovorí váš jazyk?

    Podľa tradičnej čínskej medicíny je jazyk vizuálnou bránou tela. A okrem toho, že plní úlohu rozoznávania chuti, dokážeme podľa jeho vitality a farby zistiť, ktoré orgány nášho tela nie sú v poriadku a potrebovali by podrobnejšiu lekársku analýzu. Vyplazte jazyk, chyťte do rúk zrkadlo a poďte s nami diagnostikovať!

~

Zlý deň pre tvoje ego je veľkým dňom pre tvoju dušu.

~

Jillian Michaels

Prečo si vybrať Terra Medicu

Už od roku 2009 presadzujeme na Slovensku celostný prístup k zdraviu. Človeka vnímame ako celok, v ktorom sa spájajú vplyvy z vonkajšieho prostredia s vnútorným svetom každého z nás.  K našim klientom pristupujeme individuálne, ponúkame im terapiu "šitú na mieru" na prírodnej báze, bez chémie a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, aby dosiahli stav dokonalej harmónie tela a duše.

Rýchla objednávka

captcha
Znovu načítať

Na prvú navštevu sa môžete objednať osobne, telefonicky alebo objednávkovým formulárom. Termín prvej návštevy Vám oznámime najneskôr do 24 hodín. Prvá návšteva je pre Váš ďalší kontakt s nami najdôležitejšia. Podrobnosti nájdete v sekcii "Objednajte sa".

TERRA MEDICA, Kopčianska 16, 851 01 Bratislava, Slovensko
Recepcia: +421 / 2 / 68 230 711, e-mail: info@terramedica.sk

© 2014, TERRA MEDICA. WEB DESIGN BY LEMONLAB