Rýchla rezervácia +421 / 2 / 68 230 711
Späť
Čchi-kung

Naši klienti už majú dobré skúsenosti s tradičnou čínskou medicínou, poznajú fytoterapiu čínskymi bylinkami, či masáž Tuina, teraz by sme im chceli na Klinike Terra Medica ponúknuť cvičenie čchi-kung, ktoré je súčasťou čínskej liečiteľskej tradície a v skutočnosti najstaršou metódou liečenia v Číne.

Tradícia systému cvičenia Čung-jüan čchi-kung siaha ďaleko do minulosti. Ďalej ako si my v Európe vieme predstaviť. Pred viac ako 7000 rokmi sa zrejme z pôvodných šamanských metód vyvinul systém cvičenia, ktorý neskôr výrazne ovplyvnil taoizmus a budhizmus. Škola čchi-kungu Čung-jüan je teda jednou z najstarších v Číne. Za dlhé stáročia sa rozvinulo skutočne výnimočne komplexné pochopenie ľudskej bytosti a jej troch súčastí – tela, energie a ducha. Už aj samotný názov systému čchi-kung hovorí, že ide o prácu s energiou. Prvá časť Čchi pomenúva všadeprítomnú energiu prúdiacu aj každým organizmom a „kung“ je práca alebo umenie. Je však nutné zdôrazniť, že aj keď má čchi-kung základy v buddhisme a taoisme, je cvičenie mimo akéhokoľvek náboženstva. Tak má každý, kto čchi-kung praktikuje, možnosť slobodnej voľby.

Čo lieči systém cvičenia Čung-jüan čchi-kung

Podľa tradičnej čínskej medicíny sa dá cvičením vyriešiť doslova každý zdravotný problém, od chronického zápalu priedušiek, cez cukrovku až po onkologické ochorenia. Príčinou chorôb je totiž disharmónia a zablokovanie toku energie čchi. Čchi- kung ju dokáže nielen rozprúdiť, ale aj posilniť energetickú štruktúru tela. Pri pravidelnom tréningu sa bežné ťažkosti jednoducho „rozpúšťajú“. V ťažších prípadoch sa môže klient Terra Medica objednať na diagnostiku podľa TČM a pridať akupresúru a terapiu liečivými bylinami. Ktoré neduhy sa dajú z tela vyhnať najľahšie? Cvičenie odbúrava psychickú záťaž, stres, prináša úľavu v oblasti chrbtice, harmonizuje organizmus, prácu srdca a tráviaceho systému. Po niekoľkých mesiacoch pravidelného cvičenia Čung-jüan čchi-kung sa zlepšuje držanie tela, koordinácia, ohybnosť a človeku začína čas plynúť pomalšie.

Diagnostické metódy Čung-jüan čchi-kung

Tradičná čínska medicína vidí ľudské telo ako vodič energie čchi, ktorá v ňom koluje v sieti pomyselných energetických kanálov – meridiánov. Pokiaľ energia voľne prúdi, človek je zdravý. V priebehu života dochádza z rôznych príčin k stagnácii energie a tým aj k problémom v zdravotnej oblasti. Z hľadiska človeka je najdôležitejšie, že energiu čchi a tým aj zdravotný stav, je možné ovládať napríklad akupunktúrou, masážou Tuina, ale aj systémom cvičenia Čung-jüan čchi-kung. Na rozdiel od terapii, kde energia čchi je riadená dotykom terapeuta, v čchi-kungu účasť druhého človeka nie je nutná. Ak už klient absolvoval kurz pod vedením certifikovaného inštruktora, cvičiť môže bez pomoci inej osoby. Čung-jüan čchi-kung pôsobí na celkovú relaxáciu tela, uvoľňuje hlavne chrbticu, šľachy, väzy a kĺby. Stimuluje zvýšenie toku vnútornej energie čchia dáva do pohybu stagnujúcu čchi, čím automaticky uzdravuje telo.

Metódy liečby Čung-jüan čchi-kung

Pri cvičení Čung-jüan čchi-kung dochádza k hlbokému uvoľneniu, v priebehu ktorého sa klient zbavuje každodenných starostí. Sú to prvé krôčiky na ceste k dosiahnutiu vyššieho stupňa poznania. Klient dostáva do rúk jedinečnú svojpomocnú techniku podporujúcu zdravie, ale tiež jednu z najúžasnejších metód kontroly tela aj mysle. Pri jej zvládnutí je dôležitá pomoc certifikovaného inštruktora Čung-jüan čchi-kung. Aby sme cvičením skutočne v tele oživili prietok energie a nasmerovali ju do správneho miesta, je dôležitá predstavivosť. Už samotné mechanické praktizovanie jednoduchých cvikov vyvoláva pozitívne zmeny v organizme, ale predstavivosť je nutná k tomu, aby ich klient postrehol a správne použil. Inštruktor čchi-kungu je nápomocný tým, že ku každému klientovi pristupuje s pochopením a všetkých považuje za seberovných. Pod jeho vedením sa klient naučí naplno venovať jednotlivým cvikom, sústrediť sa na ich správne prevedenie. Ale o dlhodobom pozitívnom vplyve systému cvičenia Čung-jüan čchi-kung sa presvedčíme jedine tak, že túto jednoduchú, ale veľmi účinnú techniku začneme uplatňovať v praxi. Systém Čung-jüan čchi-kung má päť stupňov, od hlbokého uvoľnenia a získavania energie cez utíšenie mysle a rozvoj tvorivosti až po pochopenie vlastnej duše a celého života. Terra Medica ponuka kurzy I. stupňa systému cvičenia Čung-jüan čchi-kung.

Zerezervujte si termín +421 / 2 / 68 230 711
Sledujte čím žijeme a čo nás inšpiruje.