Rýchla rezervácia +421 / 2 / 68 230 711
Späť
Redukcia telesnej hmotnosti

Chcete sa bezpečne zbaviť kíl? Práve vám je určená naša nová služba Redukcia telesnej hmotnosti pod odborným dohľadom. Zahŕňa špeciálne vyšetrenie na prístroji InBody zhodnotené odborne vyškoleným terapeutom a podrobné stravovacie pokyny. Na vyriešenie problémov s obezitou, ale i miernou nadváhou vám náš odborne vyškolený terapeut odporučí jednoduchú, bezpečnú a v praxi overenú metódu redukcie telesnej hmotnosti. Táto KETOGÉNNA BIELKOVINOVÁ DIÉTA bola navrhnutá profesorom Georgom Blackburnom z Hardvarskej Univerzity v USA. Princípom je proteínový program zdravého chudnutia v štyroch fázach. V organizme navodí špeciálny metabolický stav, v ktorom si telo pri redukcii hmotnosti dominantne vyberá spaľovanie tukov a zachovanie svalovej hmoty, čo umožní redukciu celulitídy a v konečnom dôsledku zamedzí vzniku jo-jo efektu.

Redukcia telesnej hmotnosti je možná len po absolvovaní vyšetrenia prístrojom inBody 230.

Mechanizmus účinku bielkovinovej diéty

1) Zvýšený prísun biologicky vysoko hodnotných bielkovín
Ide o extrakty z mlieka, sóje a vaječného bielka, ktoré sa v organizme degradujú na tzv. „ketolátky“, acetón, kyselina acetoctová a betahydroxymaslová. Ketolátky prirodzenou cestou navodzujú pocit nasýtenia, od druhého až tretieho dňa po zahájení 1. fázy. Spolu so zníženým prísunom cukrov (a tým znížením hladiny inzulínu v krvi) taktiež aktivujú odbúravanie zásobného tukového tkaniva organizmu, čo vedie k ochrane jeho bielkovinových rezerv – svalové tkanivo. Pri tejto diéte teda dochádza k minimálnemu úbytku svalového tkaniva a redukcia hmotnosti sa deje predovšetkým na úkor tukového tkaniva. Ketolátky majú navyše prirodzený mierne euforizujúci účinok a sú silným zdrojom energie pre ľudský organizmus.

2) Úplné vynechanie cukrov
Vzhľadom k skutočnosti, že instantné prípravky spolu s dovolenými druhmi zeleniny obsahujú dostatočné množstvo cukrov nevyhnutných pre normálne fungovanie organizmu, hlavne centrálnej nervovej sústavy, je potrebné sa ich bezpodmienečne vzdať.

3) Dostatočný prísun vlákniny
Povolené druhy zeleniny, konzumácia niektorých druhov je v priebehu ketogénnej proteínovej diéty neobmedzená, podporujú dobrú funkciu čriev.

V tradičnom, klasickom protokole bielkovinová diéta pozostáva zo 4 za sebou idúcich fáz.

1. fáza
Štartovacia, aktívna, najprísnejšia, prísne bielkovinová.
Priemerná rýchlosť chudnutia: 4–7 kg/mesiac

Ide o úplnú náhradu „pravých“ jedál instantnými bielkovinovými jedlami, pričom je potrebné dodržiavať pomer medzi sladkými a slanými príchuťami 50:50, ku ktorým sa povinne konzumujú povolené druhy zeleniny, niektoré v neobmedzenom množstve. Všetky „sladké“ potraviny, s výnimkou „sladkých“ instantných proteínových jedál, sú striktne zakázané. K navodeniu ketózy* je potrebné organizmu dodať instantné bielkoviny v dostatočnom množstve, 1,2 g na kg ideálnej hmotnosti u žien, respektíve 1,5 g u mužov. Prvá fáza obvykle trvá 10–30 dní a zaistí klientovi rýchly úbytok nadbytočných kilogramov. Redukcia hmotnosti ide predovšetkým na úkor tukového tkaniva, dôkazom je premeranie na bioimpedančnej váhe. Priemerná spotreba instantných vrecúšok je 4–5 ks za deň, podľa počiatočnej hmotnosti klienta.
* Ketóza = nahromadenie ketolátok v krvi. Nejde o patologický, ale o prirodzený stav, ktorý sprevádza napr. hladovanie. Nemá nič spoločné s nebezpečnou ketoacidózou!

Najčastejšie chyby v 1. fáze:

 • nedodržiavanie pomeru medzi sladkými a slanými príchuťami
 • nedostatočný prísun instantných bielkovín kvôli pocitu nasýtenia (v štýle „stačili mi iba 3 vrecúška za deň a nebol som hladný“)
 • nedodržiavanie pitného režimu, v prvej fáze je potrebné vypiť aspoň 2 litre tekutín za deň
 • prisladzovanie nápojov cukrom
 • nedôslednosť v doplňovaní minerálov (draslík, sodík, horčík, železo) + omega kyselín, a tým vznikajúce telesné problémy ako bolesti a závraty, kŕče v lýtkach, svalové bolesti, nedostatočné vyprázdňovanie žlčníka, zápcha, vypadávanie vlasov, zvýšená lámavosť nechtov.
 • konzumácia alkoholu, v prvej fáze je potrebná úplná abstinencia, 1 pohár kvalitného vína je povolený až od fázy č. 3!

2. fáza 
Prechodná, oddychová s návratom k „pravým“ jedlám bohatým na bielkoviny.
Priemerná rýchlosť chudnutia 3–4 kg/mesiac.

Pri redukcii do 10 kg obvykle trvá 10–30 dní a povinne nasleduje po fáze 1. Náš odborne vyškolený terapeut môže s prihliadnutím na spôsob života klienta odporučiť zahájenie redukčnej kúry priamo fázou 2. Individuálne ju prispôsobí konrétnemu životnému štýlu. Táto menej náročná fáza potom môže trvať dlhodobo, aj viac týždňov. V podstate ide o pokračovanie bielkovinovej diéty z fázy 1. s tým rozdielom, že je dovolené jedno „pravé“ hlavné jedlo s vysokým obsahom bielkovín a minimálnym možným obsahom tukov na deň, hydina bez kože, chudé mäso, ryby, morské plody. Priemerná spotreba instantných vrecúšok je 3–4 ks za deň. Organizmus musí byť aj naďalej udržiavaný v ketóze, aby pokračovalo chudnutie na úkor tukového a nie svalového tkaniva!

Najčastejšie chyby v 2. fáze:

 • akési „automatické zavedenie príloh k dovolenému „pravému“ jedlu, prípustná je iba zelenina uvarená na vode alebo v pare, v žiadnom prípade zemiaky, ryža dokonca ani knedľa!
 • nedostatočný prísun instantných bielkovín pre pocit nasýtenia
 • zavedenie pečiva do jedálnička, v 2. fáze naďalej neprípustné
 • nedodržiavanie pitného režimu, v 2. fáze je stále potrebné vypiť aspoň 1,5 l tekutín denne
 • nedodržiavanie pokynov k nutnosti každodennej fyzickej aktivity – bicykel, behanie, plávanie, cvičenie
 • prisladzovanie nápojov cukrom, naďalej je potrebné nesladiť
 • naďalej je potrebné externé doplňovanie minerálov (draslík, sodík, horčík) obvykle v polovičných dávkach oproti 1. fáze.

3. fáza 
Stabilizačná, rovnovážna, vyvážená s opatrným návratom k sacharidom
Priemerná rýchlosť chudnutia: 2–3 kg/mesiac

U najčastejšej skupiny redukcii, okolo 10 kg, obvykle trvá 20–60 dní a povinne nasleduje po 2. fáze. Náš odborne vyškolený terapeut ju môže individuálne modifikovať. Jej cieľom je naďalej obmedzovať prísun nekvalitných tukov a klienta postupne navykať na opätovný prísun sacharidov. Samozrejme nie vo forme rafinovaného cukru, ale v podobe potravín, ktoré sacharidy obsahujú: „nezelené“ druhy zeleniny, ovocie, obilniny, pečivo. V podstate ide o miernejšiu druhú fázu, ktorá môže trvať aj viac mesiacov. Dovolené sú dve „pravé“ hlavné jedlá s vysokým obsahom bielkovín a minimálnym možným obsahom tukov. Jej častou modifikáciu je zavedenie „pravých“ raňajok a jedného „pravého“ hlavného jedla. Všeobecne platí, že jedno z hlavných jedál je rovnaké, ako v 2. fáze, teda chudé mäso v detskej porcii + príloha vo forme šalátu z povolených druhov zeleniny, druhé hlavné jedlo môže sprevádzať detská porcia prílohy, ryža, zemiaky, kus celozrnného pečiva.
Prílohy a potraviny s obsahom sacharidov zavádzame do jedálnička veľmi opatrne! Priemerná spotreba instantných vrecúšok za deň je 2–3 ks. Suplementácia minerálov už nie je nutná, kvalitné omega kyseliny je vhodné užívať naďalej.

Najčastejšie chyby v 3. fáze: 

 • pod slovom „prílohy“ samozrejme nerozumieme knedle, ktoré sa musia z jedálnička navždy stratiť, rovnako ako typické slovenské jedlá, ktoré často nie sú práve najzdravšie
 • pod slovom „cukry“ nerozumieme kockový cukor, dezerty, zmrzlinu, čokoládu, ktoré sa tiež musia stratiť z jedálnička
 • rovnako biele pečivo musí byť definitívne nahradené tmavým a celozrnným
 • nedodržiavanie pokynov o nutnosti každodennej fyzickej aktivity – bicykel, behanie, plávanie, cvičenie
 • prisladzovanie nápojov cukrom, naďalej je potrebné nesladiť

4. fáza 
Udržiavacia, s vyváženou stravou a upevňovaním nových stravovacích návykov. Rovnováha medzi energetickým príjmom a výdajom.
Obvykle trvá opäť 10–30 dní, avšak môže byť vašim terapeutom predpísaná natrvalo.

Klient už žije v podstate zdravo. Neprejedá sa, je pravidelne 3–4x za deň, neje na noc, definitívne sa vzdal konzumácie toxických, návykových látok ako kravské mlieko, rafinované tuky, rafinovaný cukor, chemicky upravované alebo geneticky modifikované potraviny, najškodlivejšie druhy alkoholu – pivo, destiláty. Dáva prednosť biopotravinám, celozrnnému pečivu, nefajčí, kvalitný alkohol užíva iba striedmo. Konzumuje potraviny, ktoré sa najmenej ničia varením. Chemické lieky užíva len v prípade, keď je to naozaj nevyhnutné. Prestal veriť rozprávkam o neškodnosti hormonálnych medikamentov, vyhýba sa „éčkam“, obsiahnutým v potravinách. Pred tým, než si dá čokoľvek do úst si dáva otázku: „je to pre moje telo potrebné“? Tento životný štýl mu musí byť príjemný. Ak nie, tak v predošlých fázach, určených na detoxikáciu, očistu, stratu nadbytočných kilogramov a „vymazanie chybného programu“, urobil nejakú chybu. Vo štvrtej fáze je vhodné konzumovať instantné bielkoviny v množstve 1–2 ks denne, obvykle ide o proteínové raňajky a olovrant. Pokiaľ je to nutné, je možné občas sladiť medom, trstinovým cukrom alebo fruktózou.

Najčastejšie chyby v 4. fáze:

 • návrat k starým stravovacím návykom, alebo pod tlakom okolia „všetci to jedia a nič im nie je“
 • ilúzia, že prestal platiť zákon o zachovaní energie, na udržanie redukovanej hmotnosti nesmie byť energetický príjem vyšší ako energetický výdaj
 • predstava, že nová telesná hmotnosť sa udrží sama. Naďalej je potrebné venovať sa fyzickej aktivite aspoň 2x týždenne, stále sa kontrolovať v jedle
 • neschopnosť rozlúčiť sa s niektorými obľúbenými škodlivými potravinami ako sú údeniny, nasýtené tuky, omáčky, sladkosti, hranolky, fast-foody, hamburgery, alkohol
 • neschopnosť rozlúčiť sa navždy s niektorými typmi tepelnej úpravy
 • neposlušnosť vo veľkosti porcií

Cenník

Redukcia telesnej hmotnosti pod odborným dohľadom - vstupná konzultácia

60 min 35€

Redukcia telesnej hmotnosti pod odborným dohľadom - kontrolné vyšetrenie

30 min 20€
Zerezervujte si termín +421 / 2 / 68 230 711
Sledujte čím žijeme a čo nás inšpiruje.